İkinci El Araç Satışı ve Alımı Nasıl Yapılır?

1
img

İkinci El Araç Satışı ve Alımı Nasıl Yapılır?

2. el araç satın alacak kişi satış işleminden önce aracın; Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), aracın son muayene bilgisi, trafik cezasının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü aracın vergi borcunun olması satışa engel bir durumdur. 2. el araç satın alan kişi şunlara dikkat etmelidir:

  • 2. el araca ait motor ve şasi numaraları TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında kayıtlı olmalıdır.
     
  • Alıcıya trafik ve tescil belgelerinin aslı ibraz edilmelidir.
     
  • 2. el araçlarda haciz ve çalıntı gibi vakalar görülebilir. Bu nedenle araç üzerinde haciz kararı, çalıntı kaydı olmamalıdır.
     
  • MTV borcu olup olmadığı öğrenilmeli ve aracın borçsuz olduğu belgelenmelidir.

Noterdeki satış işleminde bir satış sözleşmesi hazırlanır ve bu sözleşme noter, alıcı, satıcı tarafından imzalanır. Satış işlemi sözleşme imzalandıktan sonra gerçekleşir ve noter tarafından 1 ay süreyle geçerli “Tescile İlişkin Geçici Belge” düzenlenir. Tescil belgesinin aslı 1 aylık süre dolmadan alıcı kişinin adresine posta yoluyla iletilmektedir.
2. el araç satımı aynı zamanda bir devir işlemidir. Aracın satışından sonra bir de devir işlemi vardır. Devir işleminde; noter satış belgesi, vergi dairesi tarafından kesilmiş ilişik kesme belgesi, Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi, plaka bilgisi, vergi numarası ve tescil ve trafik belgesi ibraz edilmelidir. Eğer araç farklı bir şehre taşınacaksa bu belgelere ek olarak “şehirlerarası trafik soruşturma yazışmalarına gelen cevap” belgesi de eklenmelidir.

2. el aracın yeni sahibi, en fazla 10 gün içinde Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmalıdır. Zorunlu Trafik Sigortası, trafik kazasında kusurlu olduğu resmi olarak belgelenmiş araç sahibinin karşı tarafa verdi maddi zararları ve yine karşı araçtaki yolcuların tedavi masraflarını karşılayan bir sigortadır. Aksi takdirde kusurlu araç sahibi maddi yükümlülük altındadır.

Bütçenize en uygun sigorta tekliflerini sunduğumuz Koalay’da yalnızca 5 soruya vereceğiniz cevapla kolay sigorta teklifi alabilirsiniz. Koalay olarak anlaşmalı olduğumuz sigorta şirketlerinden teklifleri anlık olarak alıyor ve fiyatlara komisyon eklemeden size sunuyoruz. Bu sayede sigorta şirketlerinin sunduğun en düşük fiyatlı sigorta poliçesini yaptırma fırsatına sahip oluyorsunuz.